Sonoforeza to metoda wprowadzania substancji aktywnych za pomocą ultradźwięków. Podobnie jak jonoforeza może posłużyć do wprowadzenia nawilżających substancji czynnych w głąb skóry, przez co staje się ona dużo lepiej odżywiona. Z tą różnicą, że jonoforeza wykorzystuje w tym celu prąd galwaniczny, zaś sonoforeza ultradźwięki.

Sonoforeza

Na czym polega sonoforeza?

Ultradźwięki wywołują drgania płynu zawierającego wprowadzane substancje, co ułatwia ich penetrację w głąb skóry. Nie ma zatem znaczenia rodzaj ładunku elektrycznego wprowadzanych substancji. Ważny jest natomiast rodzaj podłoża, z którego jest ona uwalniana. Im mniejsza gęstość podłoża, tym lepsze przewodzenie ultradźwięków i łatwiejsza penetracja substancji leczniczych czy odżywczych. Dobrymi przewodnikami ultradźwięków są więc żele, znacznie gorszymi zaś – kremy i maści.

Zabieg sonoforezy wykonuje się przesuwając głowicę ultradźwiękową po powierzchni skóry, na którą uprzednio został nałożony preparat zawierający substancje lecznicze. Częstotliwość ultradźwięków używanych w sonoforezie wynosi 1-10 MHz. W głąb skóry można wprowadzać różnego rodzaju substancje, w zależności od zapotrzebowania klienta. Popularnymi substancjami są np.: niacyna, witamina K czy wyciąg z arniki górskiej.

Aby zabieg był znacznie skuteczniejszy, wcześniej skórę należy odpowiednio przygotować. Dobrym pomysłem będzie wykonanie peelingu, który oczyści jej powierzchnię z martwych komórek naskórka czy innych zanieczyszczeń, przez co substancje aktywne kosmetyków przy sonoforezie będą się w pełni wchłaniać.

Efekty sonoforezy

Sonoforeza to popularny i lubiany zabieg, ponieważ:

 • przyspiesza metabolizm na poziomie komórkowym;
 • stanowi mikromasaż dla skóry;
 • poprawia przepływ limfy;
 • podwyższa poziom pH zakwaszonych tkanek;
 • pobudza biosyntezę kolagenu i elastyny;
 • poprawia ukrwienie skóry.

Może być więc stosowana nie tylko w obrębie skóry twarzy, ale i całego ciała, np. działając antycellulitowo na okolice ud.

Dla kogo sonoforeza?

Przeprowadzono wiele badań mających na celu potwierdzenie skuteczności sonoforezy. Wykazano, że podczas tego zabiegu doszło do zmian czynnościowych na poziomie błon komórkowych erytrocytów – nastąpiło zwiększenie ich przepuszczalności. Miejscowe oddziaływanie ultradźwięków na tkanki wpływa na poprawę ukrwienia i tym samym stwarza korzystniejsze warunki do absorpcji składników aktywnych zawartych w kosmetykach przeznaczonych do sonoforezy. Zabieg przeznaczony jest dla posiadaczy każdego typu skóry (a szczególnie suchej, wiotkiej, dojrzałej i zmęczonej). To również idealne uzupełnienie:

 • leczenia trądziku różowatego i trądziku pospolitego;
 • zabiegów przeciwstarzeniowych i liftingujących;
 • zabiegów antycellulitowych i modelujących sylwetkę.

Sonoforeza jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, przez co może być wykonywana także u osób z wrażliwą cerą. Oczywiście po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i alergii na składniki preparatów kosmetycznych.

Przeciwwskazania do sonoforezy

Przeciwwskazaniami do wykonania omawianego zabiegu są:

 • ciąża;
 • gorączka;
 • obecność w tkankach metalowych implantów;
 • epilepsja;
 • zaawansowana nerwica wegetatywna.

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje kosmetolog po przeprowadzeniu wywiadu z klientką i ocenie jej stanu skóry.

Umów wizytę w Beauty Factory

Bibliografia

 1. Wesołowska J., Iwan-Ziętek I., Mosiejczuk H., Kemicer-Chmielewska E., Marchlewicz M., Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe, Pomeranian Journal of Life Sciences, 2/2017.
 2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.