Oxybrazja jest jedną z najnowszych metod regeneracji oraz rewitalizacji skóry. Polega na złuszczaniu martwego naskórka i usuwaniu zanieczyszczeń za pomocą strumienia tlenu oraz soli fizjologicznej. To najdelikatniejsza forma mikrodermabrazji, dlatego może być wykonywana u osób ze skórą wrażliwą.
Na czym polega oxybrazja?
Podczas omawianego zabiegu naskórek jest złuszczany za pomocą wyrzucanego pod ciśnieniem strumienia powietrza z rozproszonymi kroplami soli fizjologicznej. Głowicę urządzenia zabiegowego krótkimi ruchami przesuwa się około 1 cm nad powierzchnią skóry (w klasycznej mikrodermabrazji głowicę dociska się delikatnie do powierzchni skóry i dopiero wtedy wykonuje ruchy. Różnica polega więc na tym, że przy oxybrazji głowica nie dotyka skóry). Urządzenie wytwarza odpowiednio wysokie ciśnienie, które wyrzuca tlen i sól fizjologiczną na docelowe miejsce. Po zabiegu może pojawić się chwilowy rumień, który znika po maksymalnie 2 dniach.
Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak poleca się wykonanie od 3 do 10 powtórzeń (w zależności od indywidualnych potrzeb). Odstęp czasowy między poszczególnymi zabiegami jest również dobierany w zależności od oczekiwań i zapotrzebować klientki. W niektórych przypadkach jest to 1 zabieg na tydzień, w innych – na 2 tygodnie lub więcej.
Efekty oxybrazji
Większość efektów zabiegowych zawdzięcza się właśnie soli fizjologicznej, która wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające oraz łagodzące. Bardzo ważny jest tu również tlen, który – jak wiadomo – jest najważniejszym pierwiastkiem niezbędnym do życia. W odniesieniu do skóry, pobudza on syntezę włókien kolagenowych i regenerację naczyń krwionośnych. Dzięki temu skóra staje się lepiej odżywiona, dotleniona i ukrwiona. Dodatkowo zabieg zmniejsza objawy trądziku i działa odkażająco. Można szybko zauważyć spłycenie niektórych zmarszczek (zwłaszcza mimicznych), obkurczenie rozszerzonych porów oraz poprawę jędrności skóry. Już po pierwszym zabiegu klientki zwracają uwagę na rozjaśnienie i wygładzenie skóry. Staje się ona pełna blasku.
Należy także wspomnieć, że nie tylko same składniki mieszanki są tu istotne. Wyrzucany strumień tlenu i soli fizjologicznej z odległości około 1 cm można porównać do mikromasażu, a jak wiadomo – wszelkie masaże bardzo korzystnie wpływają na stan skóry.
Wskazania do oxybrazji
Zabieg poleca się najczęściej przy:
- rozstępach;
- płytkich zmarszczkach lub powierzchownych bliznach;
- przebarwieniach i odbarwieniach;
- małej elastyczności skóry;
- łojotoku;
- rogowaceniu okołomieszkowym;
- trądziku pospolitym bez stanów zapalnych;
- zmianach powstałych podczas fotostarzenia;
- nadmiernym rogowaceniu naskórka.
Może stanowić alternatywę dla tradycyjnych peelingów, dlatego zabieg można przeprowadzić u każdej osoby chcącej oczyścić swoją skórę. Jak wspomniano, jest to zabieg bezpieczny nawet w przypadku posiadaczy wrażliwej skóry. Dodatkowo oxybrazję można wykonać przy cerze naczynkowej oraz z rumieniem. Oxybrazję wykonuje się nie tylko na skórze twarzy, ale i na całym ciele. Najczęściej wybieranymi partiami są uda i pośladki (celem zminimalizowania cellulitu) oraz brzuch (celem zmniejszenia rozstępów).
Przeciwwskazania do oxybrazji
Podstawowymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- trądzik różowaty;
- łuszczyca;
- stany zapalne skóry, bez względu na przyczynę;
- świeże rany, przerwanie ciągłości skóry w miejscu zabiegowym;
- ropny trądzik w fazie aktywnej;
- bakteryjne i grzybicze zakażenia skóry;
- zakażenia wirusowe, np. opryszczka.
Decyzję o wykonany oxybrazji podejmuje kosmetolog.
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Padlewska K., Kosmetologia ciała, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zostaw komentarz